Category archives for: BOTA

Medvedev rikonfirmon embargon ndaj Shqiperise

medvedev

Sipas një postimi në rrjetin social Twitter të kryeministrit rus Medvedev Shqipëria është në listën e vendeve “armike” të Rusisë duke konfrimuar edhe njëhërë përballjen me embargo ruse për produktet ushqimore. Shqipëria ka pranuar të jetë në krah të shteteve që pranojnë sanksionet e BE kundër Rusisë dhe kjo është arsyeja e reagimit dhe deklaratës […]

Merkel: Nuk mund ti japim azil kujtdo që beson se në Gjermani ka një shans për punësim

merkeli

“Nuk mund ti japim azil kujtdo që beson se këtu ka një shans për punësim”. Kështu është shprehu Angela Merkel në një intervistë për mëdiat gjermane. Ajo ka sqaruar cështjen e azilantëve duke thënë se askush nuk duhet të krijojë shpresa të kota, pasi do të ndihmohen vetëm ata që kanë nevojë më shumë. Kancelarja […]

Jo vetëm bëri seks me mësuesen, por edhe…

mesuesja

Një mësuese e shkollës së mesme në SHBA është nën akuzë se ka bërë seks me një nxënës- të cilit krejt papritur iu përmirësuan edhe notat. Brenda një semestri, nxënësi 17-vjeçar ishte ndër më të mirët me nota në anglisht, edhe pse më parë nuk kishte shkëlqyer. Mësuesja Kalyn Thompson, 25 vjeç, është nën akuzë. […]

Babai e lë vajzën të mbytet në det, nuk deshi ta prekin shpëtimtarët

mbytet vajza

Një baba nga Azia e ka lënë vajzën e tij të mbytet në ujë, pasi nuk ka dashur që shpëtimtarët ta prekin dhe në këtë mënyrë t’ia humbin nderin asaj. Sipas Daily Mail, viktima 20 vjeçare është futur në telashe ndersa ishte duke notuar. Ajo ka qenë e shoqëruar me familjarët. Kur janë afruar shpëtimtarët, babai […]

Gjykatësi amerikan: Ose martohu, ose shko në burg

vendimi per martese

Një gjyqtar në Teksas, SHBA, urdhëroi një person të akuzuar prë sulm që të martohej, ose të kalonte 15 ditë në burg. Randall Rogers ia dha ultimatumin Josten Bundy, i cili akuzohej se kishte goditur me grusht ish- partnerin e të dashurës. “Ose martohu brenda 30 ditësh, ose shko në burg,” i tha gjyqtari. E […]

Plani i Shtetit Islamik, ISIS zbulon hartën e frikshme të Europës. Do sundojë botën në 2020. Edhe Shqipëria zi

harta isis

Mark Aitken Një hartë e frikshme  zbulon planin e ISIS për të pushtuar botën deri në 2020. Grupi terrorist synon të kontrollojë Lindjen e Mesme, Afrikën e Veriut dhe një pjesë të Europës, siç duket në hartë. Në hartë Shteti Islamik duket se merr nën kontroll gjithë Ballkanin, pjesë e së cilës është dhe Shqipëria, duke […]

CDU kërkon lehtësira për punësimin e shqiptarëve në Gjermani

emigrante5

Partia kryesore e koalicionit qeverisës në Gjermani CDU po shqyrton mundësinë që të zgjerojnë listën e profesioneve defiçitare në vend, duke ua lehtësuar kështu shqiptarëve nga Shqipëria dhe Kosova aksesin në tregun gjerman të punës. Shefi i grupit të punëmarrësve në Bundestag, deputeti i CDU-së Peter Vajs, ka thënë për gazetën Rajnishe Post se lista […]

Çifti francez sakrifikohet në shkretëtirë, e ruajtën ujin për djalin e tyre

shkretetira

Një çift francez gjetën vdekjen gjatë një ecje në këmbë në shkretëtirën e Nju Meksikos, pasi ujin që kishte mbetur e ruajtën për djalin e tyre 9-vjeçar, i cili arriti të mbijetojë. E ëma e djalit u gjet e vdekur pranë një shtegu të quajtur Monumenti Kombëtar “Rëra e Bardhë” në jugperëndim të Shteteve të […]

Nga 1 gushti mbi 90.000 njerëzve nga Ballkani do mund t’u ndalohet hyrja në Gjermani

Schmidt

Gjermania do të vendosë shumë shpejt sanksione të reja ndaj azilkërkuesve nga Ballkani. Presidenti i Zyrës Federale për Migrimin dhe Refugjatët Manfred Schmidt thotë se Reformimi i ligjit për qëndrimin në Gjermani lejon nga 1 gushti vendosjen e sanksioneve mbi hyrjen në Gjermani të azilkërkuesve nga Ballkani që iu refuzohet kërkesa e azilit. “Nga 1 […]

Vidhnin banesat e zonës, arrestohen 22 azilkërkues shqiptarë në Gjermani

policia gjermani

Të paktën 22 azilantë shqiptarë janë arrestuar dhe dërguar në komisariat nga policia e Lindenit në Gjermani, pas dyshimeve për një sërë vjedhjesh në banesat e zonës. Të dyshuarit kryesorë mbeten tre persona të moshave 21, 23 dhe 38 vjeç, njëri prej të cilëve ka pranuar edhe disa vjedhje të kryera dhe tani bashkë me […]

Log in | Designed by GSC