Ndertesat me te larta ne Bote (foto)

Burj Khalifa e njohur si Burj Dubai qysh para përurimit të saj, është një rrokaqiell në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe është struktura e një ndërtese më e lartë të bëra nga njeriu në botë, në 829,8 m ( 2.722 ft).
Ndërtimi i saj filloi më 21 shtator 2004, dhe ka përfunduar më 1 tetor 2009. Ndërtesa u hap zyrtarisht më 4 janar 2010, dhe ka pas shtesë disa pjesë të reja 2 km2 (490-acre) të quajtura Downtown Dubai përgjatë Sheikh Zayed Road, pranë distriktit kryesor të biznesit të Dubait. Arkitektura e kullës së dhe punët inxhinierike janë kryer nga Skidmore, Owings dhe Merrill të Çikagos, me Adrian Smith si kryearkitekt, dhe Bill Baker si kontraktori kryesor strukturor ndër kompanitë kryesore ishte Samsung C & T e Koresë së Jugut.
Investimi i planifikuar në Burj Dubai është dicka më shumë se 8 miliard dollarë.

Kullat Al Bait Abraj, janë të vendosur në Mekë, në Arabinë Saudite. Ato do të jetë ndërtesa më e madhe (jo më e lartë) në botë sipas masës, dhe do të jetë ndërtesa më e lartë në Arabinë Saudite dhe në një nga ndërtesat më të larta në botë, duke tejkaluar Kullat Petronas në Kuala Lampur, Malajzi e cila mbante titullin si ndërtesa më e lartë botërore deri në mes të 1998 dhe 2003. Al Bait Kullat Abraj do të jetë ndërtesa më e dukshëme për vendndodhjen e tij kryeministrit. Vendi ku ndodhet ndërtesa kalon nëpër rrugën nga hyrja në Mesxhid el Haram, e cila i përket Kabaas, vendi më i shenjtë në Islam ku të gjithë muslimanët përballen gjatë namazit. Në fakt, Al Bait Abraj në arabisht do të thotë shtëpi, në referencë të Kabaas. Si rezultat, Kullat Al Bait Abraj do të ketë një dhomë të madhe lutje e aftë të mbajnë rreth katër mijë predikues. Ajo do të përmbajnë një hotel me pesë yje për të ndihmuar të akomoduar mbi dy milionë pelegrinë të cilët marrin pjesë në haxh çdo vit. Përveç kësaj, Kullat Al Bait Abraj do të kenë një qendër katër-katëshe për dyqane tregatare dhe një garazh parkimi i aftë të mbajnë mbi tetëqind automjete. Kullat e banimit do të strehojë banorë të përhershëm, ndërsa dy heliports dhe një qendër konferencë do të jenë për të akomoduar udhëtarët e biznesit. Në total, deri në 65,000 njerëz do të strehohen brenda kullave. Kullat Al Bait ka një kulle 485 m .

Pas ngjarjeve tragjike të 11 Shtatorit, 2001, pritet që qendra e re tregëtare ne New York të quhet Kulla e Lirisë (Freedom Tower) me lartësi prej 541 m.
One World Trade Center e njohur si Kulla e Lirisë është ndërtimi kryesor i kompleksit të ri në Qendrën Botërore të Tregtisë në Lower Manhattan të Nju Jorkut. Ajo ka 104-kate rrokaqiell dhe një pjesë antenash që i kalon të 120 katet. Ajo qëndron në qoshen veriperëndimore të ish Dy Kullave Binajke me 16 akra (6.5 ha). Qendra e re Botërore e Tregtisë në terren, është duke zënë vendin e ish-Qendrës Botërore të Tregtisë me 6 ndërtesa origjinale. Ndërtesa kufizohet në perëndim nga West Street, në veri nga Vesey Street, në jug nga Fulton Street, dhe në lindje nga Washington Street.

Struktura e kullës së çelikut në krye u instalua më 30 gusht, 2012. Më 10 maj, 2013, komponenti i fundit i antenës në rrokaqiell u instalua, duke e bërë One World Trade Center ndërtesën më e lartë në hemisferën Perëndimore dhe e treta-lartë ndërtesa në botë nga baza e saj me tokën në lartësi majë. Kulla e Lirisë me antenat të saj ka arritjen e një simbolike 1.776 metra ( 541 m) në lidhje me vitin e Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Ajo ka qenë ndërtesa më e lartë në New York City që prej 30 prillit 2012, kur lartësia e saj tejkaloi Empire State Building. World Trade Center gjithashtu ka komplekse gjithashtu të tjerë të larta që do të jenë zyra, të vendosura përgjatë rrugve Greenwich rruge, Muzeu Kombëtare i Memorialit 11 Shtatorit që gjendet në jug të One World Trade Center, ku dikur ngriheshin Kullat Binjake. Ndërtimet janë pjesë e një përpjekjeje të përkujtojn dhe rindërtimin pas shkatërrimit të kompleksit origjinal World Trade Center gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001.

Taipei 101 i njohur më parë si Qendra Financiare Botërore Taipei, është një pikë referimi i një rrokaqielli i vendosur në Qarkun Xinyi, Taipei, Tajvan. Ndërtesa është e renditur zyrtarisht si nga më të lartat nga viti 2004 deri në hapjen e Burj Khalifa në Dubai në vitin 2010. Në korrik 2011, ndërtesa iu dha certifikimi LEED Platinum, çmimin më të lartë në Udhëheqjen e Energjisë dhe Mjedisit (LEED) Design nga vlerësimi i sistemit të ndërtesave më e lartë dhe më e madhe të gjelbërta në botë. Taipei 101 është projektuar nga CY Lee & Partnerë dhe ndërtuar kryesisht nga sipërmarrje KTRT . Në vitin 2001, TFCC i ka dorëzuar autoritetit të ndërtimit të kompletuar kompanisë Samsung C & T Corporation për të shpejtuar procesin dhe për të shpëtuar humbjen sipërmarrje KTRT . Ndërtimi u përfundua në vitin 2004. Kulla ka shërbyer si një ikonë moderne në Tajvan qysh prej hapjes së saj. Taipei 101, funksion dukshëm në transmetimet e Vitit Ndërkombëtar të Ri me fishekzjarret dhe ajo shfaqet shpesh në literaturën e udhëtimit dhe median ndërkombëtare.

Tregti Qendra Ndërkombëtare është një 118-katëshe, 484 m (1,588 ft) rrokaqiell komercialë i cili përfundojë në vitin 2010 në West Kowloon, Hong Kong. Kjo është një pjesë e projektit të Unioin Square ndërtuar në majë të Stacionit Kowloon. Ajo është aktualisht ndërtesa e pestë më e lartë në botë nga lartësia, e treta në botë nga katet e lartë, si edhe ndërtesa më e lartë në Hong Kong.
Kulla ICC përballet me dy rrokaqiell të lartë në Hong Kong, International Finance Centre (abbr. IFC), të vendosura në pjesën e ishullit të quajtur Victoria Harbour – Europa Qendrore, Hong Kong Island. Kulla IFC u ndërtua nga kompania Sun Hung Kai, së bashku me një tjetër ndërtues të madh në Hong Kong,

Shanghai Qendra Financiare Botërore është një rrokaqiell e vendosur në rrethin e Pudong Shanghai, Kinë. Ajo ishte projektuar nga Kohn Pedersen Fox dhe është ndërtuar nga kompania e ndërtimit japonez Mori. Kjo është një përzierie me përdorim rrokaqielli, e përbërë nga zyra, hotele, dhoma konferencash, “kuvertën” e vëzhgimit, dhe tokë-për qendrat tregtare. Park Hyatt Shanghai është komponent i kullës hotel, i përbërë nga 174 dhoma dhe suita. Duke zënë 79 nga 93 katet e saj, ajo është hoteli i dytë më të lartë-hotel në botë, duke tejkaluar Grand Hyatt Shanghai me mbi 53 kate të Kullës Jin Mao 87 kate. Eshtë inaguruar më 14 shtator 2007. Ky rrokaqiell është i lartë 492,0 metra (1,614.2 ft), duke e bërë atë, në atë kohë, ndërtesa e dytë më e lartë në botë dhe struktura e lartë në kontinent aziatikë – Kinë. The SWFC u hap më 28 gusht 2008.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullat Petronas, i njohur gjithashtu si kullat binjake Petronas (Malay: Menara Petronas, ose Menara Berkembar Petronas) janë rrokaqiejt binjake në Kuala Lumpur, Malajzi. Sipas definicionit zyrtare të CTBUH-së dhe të rangut të ndërtesave më të larta në botë, ato ishin ndërtesat më të larta në botë 1998-2004 derisa janë tejkaluar nga Taipei 101, por ato mbeten ndërtesat më të lartë binjake në botë. Ndërtesat janë pikë referimi e Kuala Lumpur me afër Tower Kuala Lumpur.

Zifeng Kulla dikur Nanjing Greenland Financial Center është 450-metra (1,480 ft) një rrokaqiell i përfunduar në vitin 2009 në Nanjing, Kinë. Qiellgërvishtësi 89-katësh është ndërtimi që përbëhet nga një hapësirë ??e shitoreve të shitjes me shumicë dhe pakicë dhe zyra në pjesën e poshtme, restoranteve, një hotel, dhe një observator publik pranë kryeqytetit. Kulla Zifeng – Nanjing, është funksionale, dhe është ndërtuar nga firmat .Architectural Skidmore, Owings dhe Merrill projektoi ndërtesën e udhëhequr nga Adrian Smith

Willis Tower e emërtuar më parë dhe ende zakonisht e referuara si Sears Tower, është një 108-katëshe, 1451-këmbë (442 m) rrokaqiell tipik amerikan në Çikago, Illinois.Në kohën e përfundimit të saj në vitin 1973, ajo ishte ndërtesë e lartë në botë, duke tejkaluar Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork dy Kullat Binajke, dhe ajo mbajti këtë vlersim për gati 25 vjet. Kulla Willis është i dyti-ndërtesë e lartë në Shtetet e Bashkuara dhe i teti-si strukturë më e lartë në në botë. Rrokaqielli është një nga destinacionet turistike më të njohura në Çikago, dhe mbi një milion njerëz vizitojnë katet të saj çdo vit.

Kulla Sears gjatë gjithë historisë së saj, vetëm në vitin 2009 kur u mor nga Grupi Willis iu dha e drejta që të ndërrojë emrin e ndërtesës, si pjesë e qirasë së tyre në një pjesë të zyrave të saj. Më 16 korrik 2009, ndërtesa u quajt zyrtarisht Kulla Willis. Më 13 gusht 2012, United Airlines njoftoi se do të vendoste selinë e saj të korporatës nga 77 Drive West Wacker në Kullën Willis.

The Kingkey 100 e njohur dikur si Kingkey Plaza Finance Center, është një rrokaqiell në Shenzhen, provincën Guangdong, Kinë. Ajo është e vendosur në rrethin e Luohu Shenzhen në një zonë e cila mund të përshkruhet si distriktiki më i madh financiar në Kinë.
I përzier për përdorim, struktura e ndërtimit ngrihet në lartësinë 441,8 metra (1449 ft) dhe përmban 100 kate për hapësirë ??për zyra dhe një hotel. . Ngjitur me ndërtesën 100 Kingkey është Mall KK, i cili hapi dyert e saj 26 nëntor 2010, dhe përmban dyqane të markave më luksoze nëbotë, restorante dhe një supermarket. Mall KK ka në mjediset e saj kinemanë e parë Shenzhen si IMAX në SHBA.
Ajo aktualisht është ndërtesa më e lartë në Shenzhen si edhe si ndërtesa 9 më e lartë në botë.

Leave a Reply

Log in | Designed by GSC