Grand Prix Canada: Lewis Hamilton triumfon për herë të parë këtë sezon

Lewis Hamilton, piloti britanik i McLaren Mercedes, ka triumfuar në pistën e Kanadasë për Botërorin e Formula 1. Grosjean në vedin e dytë dhe Perez në të tretin, garë e shkëlqyer për të dy pilotët. Vettel dhe Alonso ngelin jashtë podit në vendin e katërt dhe pestë.

Hamilton ka pritur që në fillim të sezonit për këtë fitore të shkëlqyer. Është gara e parë e fituar për të këtë sezon, pavarësisht garimeve të mira që ka bërë dhe në pistat e tjera. Britaniku kryeson aktualisht botërorin me 88 pikë, dhe ndiqet nga Alonso me 86 dhe Vettel me 85.

pixelstats trackingpixel
Dergoja nje shoku
Friend Email
Enter your message
Enter below security code

Komentoni »

Log in | Dizenjuar nga GSC