Sa ju kushton duhanpirja?

Duhanpirja shkakton jo vetëm dëmtim të mushkërive, të zemrës, sëmundshmëri e përkeqësim të astmës, por edhe shkatërrim të pamjes së jashtme; të paraqitura këto në një ekspozitë sensibilizuese për dëmet e duhanit në sheshin kryesor të Tiranës, atë Skënderbej. “Jemi në ditën që tërheqim vëmendjen. Këtu janë vendosur një seri posterash që flasim më shumë më shumë se çdo gjë tjetër dhe ku qytetarët të kuptojnë qartë dëmet e forta nga duhani, të kuptojnë shkallën ë dëmit dhe të kuptojnë se është shkaktari i sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerogjene; të bëjnë zgjedhjen e tyre para shëndetit dhe vdekjes së sigurtë”, tha ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili.

Në vend, sipas të dhënave përllogaritet që duhanpirja të arrijë në rreth 40 %, ose 950 mijë duhanpirës.  Ndërsa vihet re një rritje e dukshme e femrave duhanpirëse, por edhe e të rinjve. Nga ana tjetër, edhe pse ligji që ndalon pirjen e duhanit në ambjente publike ka hyrë në fuqi që prej vitit 2007, pak kush e zbaton atë. Ligji konsiderohet i mirë, por edhe i zbatueshëm, por sipas ekspertëve, duhet që Inspektoriati Sanitar, përgjegjës për zbatimin e tij, të marrë masa në këtë drejtim.

Dëmet shëndetësore

Rreth 3 mijë shqiptarë vdesin çdo vit nga sëmundje të lidhura me duhanpirjen, aktive apo pasive. Ndërkohë, 18 % e sëmundjeve që shkaktojnë vdekje në moshën mbi 30 vjeç në Shqipëri vjen si pasojë e konsumimit të duhanit, por dhe duhanpirjes pasive, qëndrimit në ambiente ku konsumohet duhan.  Shifrat vijnë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, që ka realizuar për herë të parë një studim në vendin tonë për nivelin e vdekshmërisë si pasojë e duhanpirjes aktive dhe asaj pasive.  Studimi ka nisur në vitin 2004. Por, duhanpirja është shkak dhe i sëmundjeve të lidhura me të, sikurse sëmundjet tumorale, sëmundjet kardiovaskulare, etj.  Kështu, kanceri në mushkëri i shkaktuar nga duhani është një nga arsyet kryesore të vdekjeve në Shqipëri. Nga raporti i fundit i OBSH, brenda 5 viteve ka patur 2565 vdekje nga kanceri ne mushkëri, nga të cilat 1655 janë meshkuj dhe 915 femra.

Ndërkaq, duhanpirja është shkaktar dhe i sëmundjeve të gjakut, preket sistemi kardiovaskular, etj. Të dhënat më të fundit mbi vdekshmërinë në një vit nga kanceri tregojnë se ky numër është 4-fishuar, pasi përllogatitet se janë 2565 shqiptarë që humbin jetën në vit nga kjo sëmundje. “Gjithsej numri i të vdekurve me sëmundjen e kancerit atribuar duhanit është 1197. Vdekje të shkaktuara nga qarkullimi i gjakut, nga sëmundjet e zemrës, 4500 janë meshkuj dhe 4476 femra. Në bazë të të dhënave të OBSH-së,1800 persona janë viktima të duhanit”, thotë Roland Shuperka, specialist i duhanit në  Institutin e Shëndetit Publik.

Shpenzimet për duhanin

Por duhanpirja veç dëmeve shëndetësore, u rëndon shumë edhe xhepave të familjeve shqiptare. Kështu, një duhanpirës, në 40 vite harxhon 3 milion lekë, nëse do të konsomunte 1 paketë/ditë, nëse do të konsumonte 2 paketa cigare, shifra do të arrinte në 5.8 milion lekë. Vetëm në një muaj, një duhanpirës shpenzon minimuni, nëse konsumon gjysëm pakete, 3.1 mijë lekë dhe maksimalisht, nëse konsumon 3 paketa, shpenzon 18.6 mijë lekë. Të dhënat tregojnë se për 10 vjet, një duhanpirës që konsumon vetëm gjysmën e paketës harxhon 362 mijë lekë, ndërsa ai që pi regullisht duhan dhe konsumon rreth 3 paketa në ditë paguan nga xhepi 2.196 milion lekë.

Shqiperia renditet ne vendet me shifra te larta te duhanpirjes. Sipas të dhënave përllogaritet që duhanpirja të arrijë në rreth 40 %, ose 950 mijë duhanpirës.

Duhanpirja tek femrat  

Të dhënat nga Studimi Demografik dhe Shëndetësor 2008-2009 tregojnë se te gratë pirja e duhanit është e përqendruar tek ato që jetojnë në Tiranën urbane në masën 14 %, tek femrat me universitet ose arsim të lartë, 15 % dhe tek ato me indeksin më të lartë të pasurisë, 12 %.  Niveli i duhanpirjes për femrat është më i lartë për grupmoshën 20-24 vjeç, në masën 7 %, dhe 25-29 vjeç, 10 %, ndërkohë që është 4 % më i ulët në grupmoshat më të mëdha, çka tregon se duhanpirja mes femrave është një dukuri e përhapur relativisht kohët e fundit.

Mes femrave që aktualisht pijnë cigare, më shumë se gjashtë në dhjetë (61 %) raportuan se kishin pirë 10 ose më shumë cigare në 24 orët e fundit. Kjo përqindje është më e larta mes fermave në moshën 25-29 vjeç (70 %), mes atyre që jetojnë në zonat urbane (67 %) dhe në Tiranën urbane (83 %), mes femrave me arsim universitar, ose më të lartë (74 %) dhe mes atyre me nivelin më të lartë të pasurisë (93 %). Përqindja e femrave që janë duhanpirëse aktualisht është rritur nga 3 % që ishte në 2002, në 4 % në 2008-09.

Duhapirja tek meshkujt

Nivelet më të larta të duhanpirjes për meshkujt gjenden mes atyre që jetojnë në rajonin malor, 46 % dhe meshkujve pa arsim apo me arsim fillor 4-vjeçar, 59 %. Ndërkohë, nuk ekzistojnë dallime të forta në nivelet e duhanpirjes, sipas vendbanimit urban-rural dhe niveleve të pasurisë.    Për meshkujt, nivelet e duhanpirjes rriten me moshën, duke arritur në masën prej 56 % mes meshkujve në moshës 30-34 vjeç; pas kësaj moshe mbetet në nivel të ngjashëm, 53 deri 55 %, duke treguar që nivelet e duhanpirjes mes meshkujve nuk kanë ndryshuar në mënyrë thelbësore gjatë viteve të fundit.

Mes meshkujve që pijnë cigare, më shumë se nëntë në dhjetë (93 %) raportuan se kishin pirë më shumë se 10 cigare në 24 orët e fundit. Nuk ekzistojnë dallime të forta në përqindjen e meshkujve që pijnë 10 ose më shumë cigare në ditë dhe karakteristikave të ndryshme të përzgjedhura, përveç grupmoshës 15-19 vjeç, e cila karakterizohet nga një përqindje shumë më e ulët e atyre që pijnë 10 ose më shumë cigare (72 %) se sa grupmoshat e tjera (91-97 %).

Ndërkohë, vihet re rënie e ulët e nivelit të duhanpirjes tek meshkujt, ku përqindja e atyre që pijnë cigare ka rënë nga 46 % në 2002, në 43 % në 2008-09.

Mosha mesatare e nisjes së duhanpirjes

Mosha mesatare, në të cilën femrat dhe meshkujt fillojnë të pijnë duhan, është përkatësisht 21.1 dhe 19.2 vjeç. Femrat e zonave urbane (21.0 vjeç), ato në Tiranën urbane (20.5 vjeç), me arsim universitar ose më të lartë (20.6) dhe ato në treguesin më të lartë të pasurisë (20.6 vjeç) kishin filluar duhanpirjen në një moshë më të re mesatarisht se sa ato nga grupe të tjera.

E kundërta është për meshkujt; meshkujt nga zonat urbane (mosha mesatare 19.5 vjeç), ata me arsim universitar ose më të lartë (20.1 vjeç) dhe ata nga niveli më i lartë i pasurisë (20.0 vjeç) priren të fillojnë duhanpirjen më vonë se sa të tjerët.  Specialistët vërejnë se mosha në të cilën femrat dhe meshkujt fillojnë duhanpirjen po ulet. Kështu, mosha mesatare në të cilën meshkujt kishkin filluar duhanpirjen ka rënë me më shumë se 2 vjet, nga 20.4 vjeç mes meshkujve në moshën 45-49 vjeç, krahasuar me 18.2 vjeç për ata në moshën 20-24 vjeç. I njëjti model vëzhgohet edhe mes femrave, edhe pse shifrat janë relativisht të vogla.

Sa i përket lënies së duhanit, të dhënat tregojnë se tri në pesë femra (60 përqind) dhe dy të tretat e meshkujve (67 përqind) duhanpirës ishin përpjekur ta linin duhanin gjatë vitit të kaluar. Për femrat, ato që jetojnë në zonat urbane dhe në Tiranën urbane, femrat me arsim universitar ose më të lartë dhe ato nga kuintili më i lartë i pasurisë, kishin më pak gjasa të përpiqeshin ta linin duhanin.  Nga ana tjetër, meshkujt që jetojnë në zonat urbane, ata që jetojnë në Tiranën urbane dhe rajonin malor, si dhe ata me arsim universitar, ose më të lartë, kishin më shumë gjasa të përpiqeshin ta linin duhanin se sa meshkujt e tjerë.

Faktet kyçe të duhanit

Përdorimi i duhanit është një nga kërcënimet më të mëdha të shëndetit publik që bota ka hasur ndonjëherë.
Globalisht, përdorimi i produkteve të duhanit është duke u shtuar.
Epidemia është duke lëvizur në botën në zhvillim.
Më shumë se 80% te duhanpirësve jetojnë në shtete me fitime të ulëta, ose të mesme.
Përdorimi i duhanit vret 5.4 milionë njerëz në vit, mesatarisht një person çdo sekondë, dhe llogaritet që 1 në 10 të rritur të vdesë në botë. Duhani vret gjysmën e përdoruesve të tij.
Pirja e duhanit është një faktor rreziku për 6 nga 8 shkaktarët kryesorë të vdekjeve në botë.
100 milion vdekje janë shkaktuar nga duhani ne shek. XX. Nëse tendenca aktuale vazhdon, do të rritet në 1 miliard vdekje në shek. XXI.
Vdekjet e lidhura me duhanin do të rriten më shumë se 8 milionë në vite nga 2030 dhe 80 % e këtyre vdekjeve do të ndodhin në botën e zhvilluar.

pixelstats trackingpixel

125 Comments for “Sa ju kushton duhanpirja?”

 1. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 2. Thanks for another informative blog. The place else may just I am getting that type of information written in such a perfect means? I have a venture that I am simply now working on, and I have been at the glance out for such info.|

 3. I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You are incredible! Thanks!|

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 5. I enjoy, result in I found exactly what I was taking a look for. You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 6. It’s really a great and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 7. hi!,I really like your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence extra about your post on AOL? I need an expert in this house to unravel my problem. May be that’s you! Looking forward to look you.

 8. Hi mates, its fantastic article regarding teachingand entirely defined, keep it up all the time.|

 9. Hey there! I just would like to offer you a huge thumbs up for your excellent info you’ve got here on this post. I am returning to your site for more soon.|

 10. I love what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve included you guys to my own blogroll.|

 11. Great work! This is the kind of information that are meant to be shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and visit my site . Thank you =)

 12. I do consider all of the ideas you’ve presented to your post. They’re really convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too brief for beginners. Could you please extend them a bit from subsequent time? Thank you for the post.

 13. I am actually grateful to the owner of this web page who has shared this great article at at this time.|

 14. Good replies in return of this issue with real arguments and describing all regarding that.|

 15. I know this web site presents quality based content and extra information, is there any other site which provides such information in quality?|

 16. Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to search out numerous useful information right here within the publish, we want develop extra strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 17. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 18. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?|

 19. Terrific work! This is the kind of information that are supposed to be shared across the net. Shame on Google for not positioning this publish higher! Come on over and discuss with my site . Thank you =)|

 20. Hi to every single one, it’s in fact a good for me to visit this web site, it consists of valuable Information.|

 21. It is actually a nice and useful piece of info. I’m satisfied that you just shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.|

 22. We stumbled over here coming from a different page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to looking at your web page again.|

 23. There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good points in features also.

 24. I keep listening to the news broadcast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i get some?

 25. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read articles from other authors and use something from their web sites. |

 26. Excellent website. A lot of helpful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!|

 27. That is really fascinating, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and stay up for in quest of more of your excellent post. Additionally, I have shared your site in my social networks|

 28. Saved as a favorite, I like your blog!|

 29. Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to go back the want?.I’m attempting to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to use some of your ideas!!|

 30. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 31. Hi there, just wanted to tell you, I loved this post. It was inspiring. Keep on posting!|

 32. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! Cheers!!|

 33. This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Many thanks!|

 34. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.|

 35. Hi there very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds also? I’m glad to find a lot of helpful info right here in the put up, we need develop extra strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 36. … [Trackback]

  […] Read More: albpress.org/2012/05/31/sa-ju-kushton-duhanpirja/ […]

 37. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s webpage link on your page at suitable place and other person will also do same for you.|

 38. Nice weblog here! Also your website a lot up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate link on your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 39. Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards|

 40. It’s difficult to find well-informed people on this topic, however, you seem like you know what you’re talking about! Thanks|

 41. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 42. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. However think about if you added some great pictures or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could undeniably be one of the best in its niche. Awesome blog!

 43. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 44. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 45. Hi there, for all time i used to check blog posts here early in the break of day, because i enjoy to find out more and more.|

 46. I visited several web sites however the audio quality for audio songs present at this web site is actually superb.|

 47. Simply wanna comment on few general things, The website design and style is perfect, the content is real excellent. “Some for renown, on scraps of learning dote, And think they grow immortal as they quote.” by Edward Young.

 48. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this put up and if I could I wish to counsel you some interesting things or tips. Perhaps you can write subsequent articles referring to this article. I want to read even more things approximately it!|

 49. I am extremely inspired along with your writing skills as neatly as with the format to your blog. Is this a paid topic or did you modify it yourself? Anyway stay up the nice quality writing, it is uncommon to look a nice blog like this one nowadays..|

 50. Acer H5380BD lowest price

  Wonderful items from you, man. I have take into account your stuff previous to and you’re simply too magnificent. I actually like what you’ve received right here, certainly like what you are saying and the way during which you assert it. You are making it enjoyable and you continue to care for to keep it sensible. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great website.|

 51. I was curious if you ever considered changing the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|

 52. I am really happy to glance at this website posts which carries lots of useful information, thanks for providing these statistics.|

 53. What’s up to every body, it’s my first pay a visit of this weblog; this weblog consists of awesome and really excellent material for visitors.|

 54. I enjoy the efforts you have put in this, thanks for all the great blog posts.

 55. Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired! Extremely helpful information specially the final part :) I maintain such information much. I used to be looking for this particular information for a very lengthy time. Thanks and best of luck. |

 56. I really like your writing style, wonderful info, thank you for posting :D. “Your central self is totally untouched By grief, confusion, desperation.” by Vernon Howard.

 57. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other users like its helped me. Good job.|

 58. News info

  I was reading the news and I saw this really interesting topic

 59. I just want to mention I’m all new to blogging and site-building and absolutely loved this blog. More than likely I’m want to bookmark your website . You certainly come with fabulous articles. With thanks for sharing your web-site.

 60. Digg

  While checking out DIGG yesterday I found this

 61. Ahaa, its pleasant conversation concerning this paragraph at this place at this webpage, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 62. Unquestionably consider that which you said. Your favourite justification appeared to be on the net the easiest factor to take note of. I say to you, I certainly get annoyed at the same time as other folks think about issues that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the top as neatly as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you|

 63. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 64. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!|

 65. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 66. Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?|

 67. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 68. I am now not positive the place you’re getting your information, but good topic. I needs to spend a while learning more or figuring out more. Thank you for magnificent info I used to be looking for this info for my mission.

 69. I think the admin of this web page is truly working hard in support of his site, as here every stuff is quality based data.|

 70. Hey i like your argument.

 71. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and excellent style and design.

 72. I simply want to tell you that I’m very new to weblog and absolutely enjoyed this blog site. More than likely I’m going to bookmark your blog . You really have excellent articles. Bless you for sharing your blog site.

 73. Greetings, There’s no doubt that your web site could possibly be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!|

 74. Valuable info. Lucky me I discovered your site by accident, and I am stunned why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.|

 75. Tumblr article

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 76. Informative and precise

  Its hard to find informative and precise info but here I found

 77. I do believe all of the ideas you have offered on your post. They’re very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 78. Great goods from you, man. I’ve be aware your stuff prior to and you are just too wonderful. I actually like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way by which you are saying it. You make it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can not wait to learn far more from you. This is really a great site.

 79. Nice answers in return of this matter with real arguments and describing the whole thing about that.|

 80. benq W1070

  Very quickly this web site will be famous amid all blogging visitors, due to it’s nice content|

 81. Truly no matter if someone doesn’t be aware of then its up to other visitors that they will assist, so here it happens.|

 82. Hey i like your argument.

 83. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you’ve done a great job with this. Also, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!|

 84. I simply want to tell you that I am just beginner to blogs and seriously enjoyed this web site. Likely I’m likely to bookmark your site . You really have very good article content. Thank you for sharing with us your blog site.

 85. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 86. Fastidious answers in return of this difficulty with firm arguments and describing all on the topic of that.|

 87. hi!,I love your writing very so much! percentage we be in contact extra approximately your article on AOL? I require a specialist on this area to unravel my problem. May be that is you! Taking a look ahead to see you. |

 88. Very nice blog post. I absolutely appreciate this site. Thanks!|

 89. Dreary Day

  It was a dreary day here today, so I just took to messing around online and found

 90. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.|

 91. I appreciate, lead to I found just what I used to be looking for. You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye|

 92. A person essentially lend a hand to make severely posts I would state. That is the very first time I frequented your website page and so far? I surprised with the analysis you made to make this particular put up amazing. Excellent job!

 93. I simply want to mention I’m newbie to blogging and actually enjoyed this blog. Most likely I’m want to bookmark your blog . You surely have very good articles and reviews. Thank you for sharing your web-site.

 94. You have mentioned very interesting points! ps nice website.

 95. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & aid different customers like its helped me. Good job.|

 96. I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers but this article is in fact a nice post, keep it up.|

 97. I simply want to say I am beginner to blogging and certainly loved your page. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You absolutely have very good articles and reviews. Thanks for sharing your web page.

 98. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!|

 99. Great post, you have pointed out some superb points , I as well conceive this s a very great website.

 100. Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog web site? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided vivid clear concept|

 101. I think this is among the most important information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 102. If you ever been in Poland must see this place: https://goo.gl/maps/52lLT

 103. I just want to mention I’m beginner to blogging and absolutely liked you’re page. Most likely I’m planning to bookmark your website . You actually come with tremendous well written articles. Cheers for revealing your website page.

 104. Looking around

  I like to surf in various places on the internet, regularly I will go to Stumble Upon and follow thru

 105. Informative and precise

  Its difficult to find informative and accurate information but here I noted

 106. I have recently started a site, the information you provide on this site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

 107. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 108. I precisely wanted to appreciate you once more. I am not sure what I could possibly have created without the secrets discussed by you on that problem. It actually was a real terrifying case in my circumstances, however , encountering the very professional mode you solved the issue took me to jump with happiness. Now i am happy for the advice and as well , pray you are aware of a great job you were getting into instructing people through the use of a web site. I’m certain you have never encountered all of us.

 109. I just want to mention I am just newbie to blogging and site-building and truly loved your web-site. Likely I’m want to bookmark your site . You definitely come with perfect articles. Regards for revealing your website.

 110. I just want to tell you that I’m very new to blogging and site-building and honestly savored this web site. More than likely I’m going to bookmark your blog . You amazingly come with amazing article content. Regards for revealing your web-site.

 111. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!

 112. Gdy ciekawi Państwa ogrodnictwo Toruń zachęcamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Już od dziesięciu lat ludzie starają się aby ich ogrody Toruń były równocześnie zachwycające, jak i funkcjonalne. Nie jest to sprawą prostą, gdyż niezwykle trudno jest połączyć te dwie własności. Niesłychanie zachwycające ogrody Toruń, to często ogrody Toruń tonące w delikatnych kwiatach i egzotycznych roślinach, funkcjonalne ogrodnictwo Toruń charakteryzuje się zaś urzyciem roślin skromnych i wytrzymałych, zakładaniem dużej ilości trawników i wysypanych ścieżek. Uzyskanie drogi wyjścia jest jednak osiągalne. Ogromną liczbę podobnych rozwiązań da się zaobserwować w parkach miejskich. http://www.e-ogrodnik.com/tag/projektowanie-ogrodow-torun/

 113. I simply want to tell you that I am new to blogging and site-building and certainly savored this website. Almost certainly I’m going to bookmark your blog . You definitely have beneficial articles and reviews. Regards for sharing your blog.

 114. certainly like your web site however you have to test the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth however I will definitely come again again.

 115. Just a smiling visitor here to share the love (:, btw outstanding design. “He profits most who serves best.” by Arthur F. Sheldon.

 116. I’m impressed, I need to say. Actually not often do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail on the head. Your thought is excellent; the issue is one thing that not enough persons are speaking intelligently about. I’m very comfortable that I stumbled across this in my seek for one thing relating to this.

 117. Hi my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I’d like to see more posts like this.

 118. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 119. I have to convey my respect for your generosity giving support to visitors who actually need help with this study. Your special dedication to getting the message all over was unbelievably helpful and has frequently enabled others like me to achieve their pursuits. Your new invaluable suggestions denotes so much to me and substantially more to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 120. Enjoyed reading through this, very good stuff, thanks .

 121. I simply want to tell you that I am all new to blogging and absolutely loved this web site. Likely I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely come with awesome writings. Kudos for sharing your blog site.

 122. I do not even know the way I finished up right here, however I assumed this publish was once great. I don’t recognise who you might be but certainly you’re going to a famous blogger for those who are not already ;) Cheers!

 123. Thank you for helping out, good info. “Job dissatisfaction is the number one factor in whether you survive your first heart attack.” by Anthony Robbins.

 124. I just want to say I’m new to blogging and site-building and truly savored this web page. Probably I’m planning to bookmark your site . You amazingly have exceptional writings. Regards for revealing your web page.

Leave a Reply

Log in | Designed by GSC