Archive for: April 6th, 2012

Komandanti i Flotës Detare, debate në Komisionin e Sigurisë

Gjate nje mbledhje te Komisionit te Sigurise

Emërimi i Komandantit të Flotës detare është shoqëruar me debate mes deputetëve të opozitës dhe atyre të maxhorancës në Komisionin e Sigurisë. Deputetët e opozitës kanë deklaruar se në këtë emërim ministri i Mbrojtjes ka anashkaluar Presidentin, duke shkelur kështu Kushtetutën e vendit.  Deputeti socialist Piro Lutaj tha se “në këtë emërim Ministri i Mbrojtjes […]

Një peshk për 38 mijë $

Peshku i arte

Ndodh edhe që shija e fshikëzës së një peshku të kushtojë plot 29 mijë euro, ose 38 mijë dollarë. Një biznesmen kinez bleu peshkun të rrallë, të njohur për shijen e fshikëzës së tij për 38 000 dollarë amerikanë, ose 29 000 euro. Biznesmeni nga Hong Kongu bleu peshkun në Çitagong, porti i madh i Bangladeshit, ndërsa […]

Turqia e gatshme të mbulojë shërbimin konsullor shqiptar në përfaqësitë diplomatike turke

Berisha takim minister i Jashtem turk

Ministri i Jashtëm turk, Ahmet Davutoğlu, i shprehu Kryeministrit Sali Berisha gatishmërinë e ministrisë dhe shërbimit diplomatik të Turqisë për të zhvilluar modelet më të shkëlqyera të bashkëpunimit me shërbimin diplomatik shqiptar, përfshi edhe ofrimin e shërbimeve konsullore apo të tjera për qytetarët shqiptare në përfaqësitë turke nëpër botë, në ato vende ku nuk ndodhen […]

Rama: Energjia elektrike, rrezikohemi nga kolapsi

Rama ne tryezen e PS

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka nënvizuar si kryefjalë në tryezën e opozitës për energjinë “krizën që kërcënon kolapsin në raport me konsumatorët për shkak të gjendjes shumë të degraduar të furnizuesit me energji”. Rama theksoi se gjatë 7 viteve të fundit ka pasur një proces zhvillimi kautik mbi një model i cili ka […]

Nishani-Tomashova: Bashkëpunim me Çekinë për rendin

Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, dhe Ambasadorja ceke Bronislava Tomashova

Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, dhe Ambasadorja e re e Çekisë në vendin tonë Bronislava Tomashova, ranë dakord që të përgatiten modalitetet për nënshkrimin në një kohë sa më të afërt të marrëveshjes së ripranimit mes dy vendeve. Kjo marrëveshje që është nënshkruar tashmë nga Shqipëria me pjesën më të madhe të vendeve të Bashkimit […]

Asambleja Kombëtare, mblidhet kryesia e PS: Ja axhenda e punimeve

Selia e PS

Një ditë para zhvillimit të punimeve të Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste, kryetari i kësaj force politike, Edi Rama, ka thirrur Kryesinë. Burimet nga PS thanë se Kryesia diskutoi për të përcaktuar axhendën e punimeve të Asamblesë, që dotë mbahet ditën e nesërme në orën 11.00. Burimet nga mbledhja thanë se punimet e Asamblesë do […]

Thaçi: Serbët në veri gënjehen nga Serbia

Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se Serbia vazhdon t’i gënjejë serbët në pjesën veriore të Kosovës, lidhur me mundësinë e ndarjes.  “Tash e 13 vite, serbët në veri janë të gënjyer nga Serbia, se mund të ndodhte ndarja e Kosovës. Por, më 15 korrik të vitit të kaluar, kjo ëndërr e Serbisë është shuar […]

Kosovë, nisin hetimet ndaj Pacollit

Zv.Kryeministri i Kosoves, Behgjet Pacolli

Agjencia Kundër Korrupsionit ne Kosove ka nisur hetimet ndaj zv. Kryeministrit Behgjet Pacolli, për konflikt interesi me rastin e nënshkrimit të memorandumeve në Nigeri, si përfaqësues i kompanisë “Seagas”. Procedura është bazuar në raportet e “Kohës Ditore”, të publikuara javën e shkuar ndërsa Hasan Preteni, drejtor i Agjencisë, ka thënë se do të prononcohet publikisht vetës […]

Sarajeva – 20 vjet pas

Sarajeva para dhe pas luftes

Dyzetetrevjeçarja Stana Çishiq është nënë e një foshnje të vrarë nga snajperistët. Ajo është shumë e fortë. Është burri i saj, Samiri, ai që qan në heshtje, derisa Stana tregon se si vajza e tyre, Irina, është qëlluar për vdekje vetëm pak ditë pas ditëlindjes së saj të parë, në tetor të vitit 1993. “Katër […]

Studimi: Një mënyrë për krijimin e vezëve të reja tek gratë

Nje menyre per krijimin e vezeve tek grate

Një studim shkencor i ri duket se po hedh poshtë një parim biologjik gjerësisht të pranuar mbi aftësitë riprodhuese femërore dhe se po ngjall shpresa të reja për gratë që kanë vështirësi të mbeten shtatzëna. Për rreth gjysmë shekulli, gratë besohej të lindnin me një rezervë vezësh të caktuara, të cilat nuk mund të zëvendësoheshin. […]

Log in | Designed by GSC