Archive for: April 6th, 2012

BB5, historia e Ermalit me Françeskën

Ermali hyri që javën e parë në shtëpinë e Big Brother. Në javën e tretë ishte një garë e fortë për konkurrentë të rinj. Në balotazh ishte një zonjë dhe një zonjushë. Liami, si një orakull i vërtetë këmbëngul që të futet zonjushë Françeska pasi ajo përshtatej më mirë me grupin e do të çorodiste […]

Nje lutje per politiken

Ogert Isallari

Nga Ogert Isallari A do të ketë fund kjo orkestrale e hidhur e politikës shqiptare dhe kjo valle e hedhur tutje tehu, calë calë pa pikë elegance dhe hijeshie? Sërish thirrje për konsensus, sërish ndasi grindavecësh prej kalamanjsh, sërish të futur nën vorbullën e një krize idiote që më së shumti nga larg të jep […]

PD kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor: Nuk mund te ndryshohet cdo tre vjet

Komisioni per Reformen Zgjedhore

Sistemi zgjedhor nuk do të preket. Ky është qëndrimi të paktën i përfaqësuesve të mazhorancës në komisionin parlamentar për Reformën Zgjedhore. Sipas tyre, përsa kohë rekomandimet e OSBE/ODIHR nuk sugjerojnë ndryshimin e sistemit, atëherë kjo cështje nuk ka pse të debatohet mes palëve. Në anën tjetër edhe socialistët duket se nuk janë të predispozuar për […]

Shqipëri-Mali i Zi, projekte të përbashkëta në infrastrukturë e energji

Haxhinasto-Vujanovic

Shqipëria dhe Mali i Zi duhet të realizojnë projektet e përbashkëta, përfshi ato ndërkufitare. Kjo u konfirmua gjatë takimeve që ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto, zhvilloi gjatë vizitës në Malin e Zi, ku u takua me Presidentin Filip Vujanoviç, Kryetarin e Kuvendit, Ranko Krivokapiç, Kryeministrin, Igor Lukshiç, si dhe me ministrin e Jashtëm dhe Integrimit […]

Shqipëria dhe Kosova, marrëveshje në farmaceutikë

Gjate nenshkrimit te marreveshjes Shqiperi-Kosove ne farmaceutike

Shqipëria dhe Kosova kanë nisur bashkëpunimin në fushën e farmaceutikës. Dy ministrat e Shëndetësisë të Shqipërisë dhe Kosovës, përkatësisht Petrit Vasili dhe Ferid Agani kanë firmosur marrëveshjen e bashkëpunimit në shëndetësisë, në fushën farmaceutike , e para e këtij lloji mes dy vendeve. Po ashtu, Memorandumi i bashkëpunimit në këtë fushë është nënshkruar edhe në […]

100 vjetori, ja 5 bocetet e përzgjedhura nga juria

Konkursi i 100 vjetorit, bocetat e perzgjedhura

Në Galerinë Kombëtare të Arteve u prezantuan 5 bocetet e përzgjedhura nga juria e Konkursit Ndërkombëtar për Monumentin e 100 vjetorit të Pavarësisë. Ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumçi, tha se për 10 ditë do të jetë publiku ai që do të shprehë mendimin e tij se cila u duket më përfaqësuesja […]

Komandanti i Forcës Detare, Imami sqaron Topin: Ja procedura që ndoqëm

Arben Imami

Ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, ka sqaruar përmes një shkrese zyrtare Presidentin e Republikës, Bamir Topi, në lidhje me emërimin e Ferdinand Kreshpani si Komandant i Forcave Detare. Ky emërim ka shkaktuar debat së fundmi mes institucionit të Presidentit dhe Ministrisë së Mbrojtjes, por edhe përmes mazhorancës dhe opozitës në Kuvend. Opozita akuzon Qeverinë se […]

Vdes diktatori i vendit më të varfër në botë

Presidenti i Malauit, Bingu ua Mutharika, ndërroi jetë në orët e para të së premtes disa orë pasi pësoi një ndalesë kardiake, konfirmuan burime spitalore dhe disa ministra për BBC. Megjithatë, lajmi nuk është shpallur ende në vend, ku mediat lokale flasin se Mutharika ndodhet në Afrikën e Jugut për trajtim të specializuar,78-vjeçari drejtonte me “dorë […]

Pasaportat, MB: Ndërpritet aplikimi dhe shpërndarja për 1 javë

Pasaporta biometrike

Zyrat e Aleat të aplikimit, ashtu edhe të shpërndarjes së dokumenteve të identitetit, nuk do të punojnë në datat 09.04.2012 dhe 16.04.2012. Kjo u bë e ditur nga Ministria e Brendshme, e cila informon informon opinionin publik për mbyllje të zyrave të Aleat për këto data. Ndërkohë në njoftimin e Ministrisë së Brendshme nuk jepet […]

LSI: Rama të vijojë në rrugën e humbjes, politikë destruktive

Rama-Meta

Lëvizja Socialiste për Integrim reagoi sot në lidhje me deklaratat e një dite më parë të Kryetarit të PS-së, Edi Rama, i cili mohoi kategorikisht mundësinë e një koalicioni në zgjedhjet e ardhshme mes partisë që drejton dhe LSI-së. Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Luan Rama duke e cilësuar kreun e opozitës si destruktiv, theksoi […]

Log in | Designed by GSC