Archive for: February 18th, 2012

Një pamje e këndshme! Rix Fox ka sy vetë për Eliza Dushkun

Eliza dhe Rix

Eliza Dushku dhe Rick Fox kanë festuar tre vjetorin me një udhëtim romantik në Mexico. Por ndërsa aktorja 31 vjecareka shpenzuar kohën duke vështruar mbi det me dylbi, partneri i sa kishte sy vetëm për të. Brunia me origjine shqiptare dukej fantastike në bikini të zi ndërsa merrte rreze dielli në Cabo San Lucas. Këmbët […]

Ndikimi i stuhive diellore në Tokë

Stuhi diellore

Metereologët paralajmërojnë nga një shpërthim jashtëzakonisht i fortë diellor. Prej tij mund të prishen satelitët dhe furnizuesit e rrymës. Përse stuhitë diellore kanë ndikim kaq të madh në Tokë? Ditët e ardhshme pronarëve të pajisjeve të navigacionit dhe radiove, që drejtohen me satelit, do t’i shkaktohen ndërhyrje, tha instituti meteorologjik NOAA i SHBA-së. Të dielën […]

Editorial/Edi Rama: Shteti nën dëborë

Edi Rama, Kryetar i PS

Kryetari i Partise Socialiste, permes nje editoriali te postuar ne blogun e tij,ka reaguar lidhur me situaten e emergjences, por edhe ndaj akuzave drejtuar opozites se po perhap panik dhe se “po kërkon të mbledhë vota në dëborë”.  “Akuzat vulgare të tij e të kanakarëve të tij ndaj opozitës në kushtet e emergjencës humanitare janë […]

Dialogu me Serbinë pengon njohjet e Kosovës

Ne perfundim te takimit te raundit te 6 te negociatave Prishtine-Beograd

Republika e Kosovës, që nga shpallja e pavarësisë së saj më 17 Shkurt të vitit 2008, sipas zyrtarëve të Qeverisë së vendit, është njohur nga 88 shtete, por ky numër i njohjeve, brenda katër vjetëve, nga njohësit e rrethanave diplomatike dhe analistët e çështjeve politike, vlerësohet në mënyra të ndryshme. Skender Hyseni, ish-ministër i Jashtëm […]

Whitney Houston kthehet në shtëpi

Nje fanse nenshkruan librin e memories

Whitney Houston u kthye në shtëpi. Fituesja e 6 çmimeve Grammy, e vetmja artiste që rreshtoi njëri pas tjetrit 7 hite radhazi në vendin e parë të klasifikimeve po kujtohet në Newark të New Jersey-t pikërisht në kishën, ku këndoi fëmijë përpara familjes se vet dhe te gjithe komunitetit. Funerali nisi rreth orës 10.00 në […]

QSUT, realizohet një tjetër ndërhyrje e rrallë në zemër

Ministri Vasili viziton pacientin Kodra

Agim Kodra, 64 vjeç nga Durrësi ishte paraqitur me urgjencë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë me dhimbje të forta në kraharor. Ndërkohë skaneri përcaktoi diagnozën “Diseksion i aortes ashendente dhe i harkut te aortës”, që do të thotë çarje ose plasaritje e shtresës së brendshme të aortes dhe rrezik i lartë çarjeje […]

Emergjenca, Berisha thirrje komunarëve: Përdorni fondin, hapni rrugët

Kryeministri Sali Berisha

Kryeministri Sali Berisha ka apeluar për të gjitha komunat e vendit, të shfrytëzojnë fondin dhe të hapin rrugët në fshatrat e tyre, me çdo kusht. “Në borë ka një gjë, nuk ka situatë tjetër që solidariteti të paraqesë më domosdoshmëri. Nëse angazhohemi të gjithë në terësi nuk mund të ketë fshatra të izoluara për një […]

Ku ka lindur Charlie Chaplin, a ishte komunist?

Charlie Chaplin

Kur gjenialitetit i tij komik u bë një fenomen ndërkombëtar, ai ishte burim krenarie për Britaninë e madhe. Por duket se Charlie Chaplin mund të mos ketë qenë anglez, por një francez me emrin Israel Thornstein. Kjo është bërë e ditur nga disa dokumenta të shërbimeve sekrete britanike MI5, të publikuara për herë të parë. […]

Situata emergjencës, Franca akordon 10 mijë euro

Reshjet e debores, probleme ne veri te vendit

Franca akordon një fond prej 10 mijë eurosh që do të përdoren për ndihmë urgjente. “Për të shprehur solidaritetin e Francës me qytetarët shqiptarë të bllokuar nga rreshjet e borës, Ministri francez i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i ka akorduar Ambasadës së Francës një shumë prej 10 000 eurosh për ta përdorur për ndihmë urgjente. Në […]

FMN, 13 mld euro në pakon e re të ndihmës për Greqinë

FMN

Fondi Monetar Ndërkombëtar planifikon të merr pjesë me 13 miliardë euro në planin e ri për shpëtimin e ekonomisë së Greqisë, publikoi Wallstreet Journal. “Ende nuk është marrë vendimi për vlerën e mjeteve, me të cilat do të merr pjesë FMN-ja, por mendohet për 13 miliardë euro”, publikoi gazeta, duke iu referuar burimeve anonime. Në […]

Log in | Designed by GSC