Archive for: February 10th, 2012

“Pranvera Arabe”, fotoja më e mirë e 2011

Pranvera Arabe

Imazhi që vjen nga Pranvera Arabe ka fituar çmimit prestigjioz botëror Ëorld Press Photo për vitin 2011, që u shpall në Amsterdam. Shkrepja është bërë në Jemen nga fotografi spanjoll Samuel Aranda për Neë York Times. Gjyqtarët që e kanë zgjedhur thanë se është një dëshmi e kryengritjeve në “Pranverën Arabe”.  Fotoja tregon një grua […]

PE: 21 Janari, vrasjet të paimagjinueshme. Meta, prisnim drejtësi

Eduard-Kukan

Eduard Kukan dhe Hannes Sëoboda, drejtues të grupimeve të djathta dhe të majta në Parlamentin Europian, kanë mendim të njëjtë për dy çështje thelbësore të konfliktit politik në Shqipëri. Për vrasjet e 21 janarit, zoti Kukan thotë se janë të paimagjinueshme dhe se vrasjet nuk mund të ndodhnin në vendin e tij. Në lidhje me […]

Arvizu letër familjes Nika: Pa të vërtetën s’ka drejtësi

Ambasadori Amerikan ne Tirane Aleksander Arvizu

Ambasadori amerikan Aleksander Arvizu, në përvjetorin e pare te ndarjes nga jeta, të një prej protestuesve të 21 janarit, Aleks Nika, i ka dërguar një letër ngushëllimi familjes së tij. “Ju lutem pranoni ngushëllimet e mia më të sinqerta për ju dhe përsecilin prej anëtarëve të familjes suaj për humbjen e Aleksit. Ndërmjet shumë sfidave që […]

MB: Rama të fshijë nga kultura politike urrejtjen ndaj Policisë. Reagon kreu i PS në Twitter

Zedhenesi i MB, Fatmir Konja, dhe kreu i PS, Edi Rama

“Kreu socialist, Edi Rama, duhet t’i jetë mirënjohës Policisë së Shtetit dhe Ministrisë së Brendshme që i rikthyen dinjitetin dhe forcën e ligjit shtetit shqiptar pas asaj trashëgimie rrënqethëse që qeverisja e partisë së tij i la imazhit të Shqipërisë dhe shqiptarëve”. Kështu iu përgjigj Ministria e Brendshme deklaratave të kreut socialist Rama, sipas të […]

Dorëheqja e Spahiut, Topi: Akt individual, duhet respektuar. Vendi s’do të mbetet vakant

Presidenti i Republikes, Bamir Topi

“Dorëheqjet janë individuale dhe duhen respektuar si të tilla”. Kështu është shprehur Presidenti Bamir Topi, njëherësh dhe kryetar i KLD, i pyetur mbi dhënien e dorëheqjes së zv.kryetarit të KLD-së Kreshnik Spahiu. “Dorëheqjet janë individuale dhe duhen respektuar. Spahiu ka respektuar të drejtën e tij dhe s’do të doja të bëja asnjë lloj interpretimi. Mund ta […]

Plani urbanistik i Tiranës, Basha: Qytetarët, pjesë e vendimarrjes

Basha ne konsultimin e pare te Planit Urbanistik

Plani Urbanistik i Tianës nisi të konsultohet me grupet e interesit, ndërkohë që sipas kryetarit të Bashkisë, Lulzim Basha, qytetarët do të jenë pjesë e vendimmarrjes. “Ashtu siç u veprua me buxhetin e këtij viti, ne do të lançojmë një sërë konsultimesh me grupet e interesit. Fillimi i sotëm është një fillim i ngushtë,  por […]

Topalli: AK, një realitet fals. Presidenti, në axhendë pas disa muajsh

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli

Kryeparlamentarja Topalli thekson se vizitat dhe shkëmbimet parlamentare gjatë këtyre viteve mund të konsiderohen sikur Shqipëria të ishte anëtare e Bashkimit Evropian. Ne nje interviste per Deutche Welle, kryeparlamentja Topalli foli edhe mbi punën e parlamentit, por edhe për Alenacën Kuq e Zi e zgjedhjen e Presidentit. Deutsche Welle: Zonja kryetare, ju patët një vizitë […]

Balla letër Nishanit: Ja zonat problematike në Librazhd

Taulant Balla ne Kuvend

Deputeti i Partisë Socialiste për rrethin e Librazhdit ,Taulant Balla, që ka vënë shpesh theksin ditët e fundit tek ndihma për zonat problematike për shkak të motit të keq në Librazh, i ka drejtuar një letër informuese ministrit të Brendshëm, Bujar Nishani. Në letër shkruhet se emergjente është gjendja e një familje prej 9 anëtarësh […]

Rama: Shifrat alamante, shteti humbi betejën me krimin. Reforma në polici, emergjente

Edi Rama, Kryetar i PS

“Krimi po e mbyt Shqipërinë dita-ditës. Pas shifrave e grafikëve në rritje të të gjitha formave të kriminalitetit, qëndron një shoqëri e kërcënuar përditë në sigurinë e saj dhe e privuar dita-ditës nga mundësia për punësim, për edukim të vërtetë, për shërbim shëndetësor normal, për një jetë kulturore reale”. Kështu u shpreh kreu i Partisë […]

Brad Pitt, shofer striptistesh para se të bëhej i famshëm

Brad Pitt

Shumë aktorë kanë bërë punë të ndryshme para se të bëheshin të famshëm, por duket se ndër punët më më të çuditshme ka bërë Brad Pitt. Para se të bëhej yll i filmit, partneri i Angelina Jolie për një kohë ka punuar si shofer i striptisteve, raportojnë mediat e Hollywood. Aktori tha në emisionin televiziv […]

Log in | Designed by GSC